Historia magistra vitae est |
Administrator | |
Ritam zločina U dva svoja teksta u Večernjem listu, Z. Despot donosi sažet prikaz podataka o stradalima u Domovinskom ratu i podatke Ministarstva policije o masovnim grobnicama komunističkih zločina koncem i nakon završetka II. svjetskog rata. Ti podatci govore sami za sebe. Kao da nema vremenske distance. Ako je povijest učiteljica života, jesmo li išta naučili od nje? Čini se da nismo baš najbolji učenici.
Podaci iz popisa poginulih tijekom Domovinskog rata
Iz razgovora s Dr. Antom Nazorom, ravnateljem Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata (Obzor, prosinac, 2010, Z. Despot)
...Prema privremenom popisu osoba poginulih u agresiji Srbije, odnosno JNA i srpsko-crnogorskih postrojbi na RH, u Hrvatskoj je tijekom Domovinskoga rata smrtno stradalo najmanje 12.213 hrvatskih branitelja i civila (podaci su iz prosinca 2009.). Taj popis MOBMS-a nije obuhvatio osobe koje se vode kao nestale ni osobe koje su poginule u neprijateljskim postrojbama, odnosno poginule Srbe na okupiranom podrudju RH, jer na tom popisu, zbog dokumentacije koju posjedujemo, radi naš centar. Uprava za zatočene i nestale do prosinca 2009. otkrila je 143 masovne i više od 1400 pojedinačnih grobnica žrtava srpske agresije. Iz njih su ekshumirani posmrtni ostaci 3752 osobe, od kojih je 3180 identificirano i uvršteno u privremeni popis poginulih.
Ekshumirani su i posmrtni ostaci 782 osobe, uglavnom pripadnika srpskih postrojbi i civila, poginulih 1995. na privremeno okupiranom području RH, koje su nakon humane asanacije bile pokopane u zajedničkim grobnicama; do prosinca 2009. identificirano je njih 456. Istodobno, do 1. studenoga 2010. u bazu podataka na posebnom projektu našeg centra uneseni su podaci za ukupno 5099 poginulih i nestalih osoba i 1128 osoba umrlih prirodnom smrću (umrle osobe ne ubrajaju se u "izravne demografske gubitke nastale ratnim djelovanjem", ali su upisane podataka kako bi se smanjila mogućnost manipulacije njihovim imenima); od toga ukupno: 5651 Srbin, 384 Hrvata, 60 Muslimana-Bošnjaka, 14 Mađara po jedan Slovenac, Rom i Talijan te 115 osoba ostalih nacionalnosti (Albanci, Crnogorci, Makedonci, Rusi itd.). Zbroj podataka iz spomenutih popisa pokazat će ukupan broj građana RH poginulih u Domovinskom ratu.
Poginula djeca Imena 323 poginule djece zbog ratnog djelovanja, odnosno zbog srpske agresije navedena su u jedinstvenom popisu meduresorne "Radne skupine za izradu Registra djece poginule uslijed ratnih razaranja u Republici Hrvatskoj". Od toga je više od 70 posto stradalo zbog izravnog neprijateljskog djelovanja (od eksplozije granate, mine, raketiranja zrakoplova, snajpera i slično), a manje od 30 posto zbog neizravnog ratnog djelovanja (igranje vatrenim oružjem, ručnom bombom i slično). U spomenutoj bazi podataka imena su 57 poginule djece, odnosno maloljetnih osoba; 40 u dobi do 16 godina, a 17 u dobi i 18 godina. Od njihova ukupnoga broja osam je život izgubilo zbog granatiranja, tri "u akciji", 10 je izveršilo samoubojstvo, jedna je ubijena, dvije su umrle nakon ranjavanja, tri su umrle prirodnom smrću, za pet nije poznat uzrok smrti, a 25 je život izgubilo "nesretnim slučajem" (u 14 takvih slučajeva njihova smrt nije uzrokovana ratnim djelovanjem pa se, jednako kao i "prirodna smrt", ne mogu smatrati gubicima u ratu). Istodobno, pri Upravi za zatočene i nestale otvoreno je 12 zahtjeva za traženje maloljetnih osoba nestalih 1991./1992. godine u srpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku i četiri zahtjeva za traženje maloljetnih osoba nestalih u svibnju i kolovozu 1995. godine.
Ukupni broj nestalih osoba? Pri Upravi za zatočene i nestale MOBMS-a u prosincu 2009. bilo je otvoreno 1827 zahtjeva za traženje nestalih osoba s područja RH; od toga je 1030 osoba nestalo 1991./1992. godine u srpskoj agresiji na RH (do danas je taj broj smanjen na 1015), a 797 osoba s privremeno okupiranog podrudja RH, uglavnom pripadnika srpskih postrojbi i civila, nestalo je 1995. godine. Pouzdanost navedenih podataka koje je prikupilo spomenuto vladino, dakle državno tijelo, potvrđuju kontrolni mehanizmi međunarodne zajednice: Međunarodni odbor Crvenog križa, Međunarodna komisija za nestale osobe, pa i Međunarodni kazneni sud koji je sve aktivnosti u vezi s tim prenio na RH!...
* * *
O progonu hrvatskih branitelja Preneseno iz GK, veljača 2011.
Sredinom siječnja »Inicijativa - STOP progonu hrvatskih branitelja« izdala je priopćenje u kojemu doslovno stoji: »Trenutačno u hrvatskim zatvorima čami preko 300 hrvatskih branitelja, a hrvatski sudovi su ih dosada procesuirali preko 3000.«
U razgovoru za Jutarnji list, objavljenom 12. siječnja, srbijanska ministrica pravosuđa doslovno je rekla: »U srpnju prošle godine Srbija i Hrvatska razmijenile su popise osoba osuđenih, okrivljenih ili optuženih za ratne zločine. Tada su nadležni organi Republike Hrvatske predali popis s imenima 1.534 osobe protiv koji se u Hrvatskoj vode kazneni postupci ili su već osuđeni pred hrvatskim sudovima.« Ako se usporede navedeni podaci o Hrvatima i Srbima koji su u Hrvatskoj na udaru istrage i suđenja, više je od 3.000 Hrvata, a 1.534 Srba.
Prema raspoloživim podacima, objavljenima 2004. u časopisu Društvena istraživanja, u Domovinskom su ratu poginule 22.192 osobe. Među njima je 8.147 hrvatskih braniteija te 6605 civila, a nestalih branitelja i civila bilo je 1218. Posebno su izneseni podaci za poginule i nestale Srbe (pripadnici vojske tzv. RSK-a i civili) kojih je bilo 6222.
Približno 76 % poginulih, umrlih i nestalih branitelja imalo je u trenutku stradavanja izmedu 20 i 40 godina - što znači da su bili u najpovoljnijoj dobi za rad i za stvaranje obitelji. To je znatno narušilo demografsku sliku u Hrvatskoj, što je pokazao popis iz 2001.
* * *
Masovne grobnice žrtava komunističkog zločina Preneseno iz Večernjeg Lista, Z.Despot
Masovne grobnice žrtava komunističkih zločina otvaraju se iz dana u dan. Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko u razgovoru za Večernji list od ponedjeljka iznio je šokantne podatke da je policija dosad evidentirala više od 700 grobnica u kojima su zakopane žrtve partizansko-komunističkih zločina počinjenih tijekom i neposredno poslije Drugoga svjetskog rata te da je u njima zakopano oko 90.000 žrtava!
No to nije konačan njihov broj jer postoje indicije i podaci za još neke druge lokacije koje kriju masovne ili pojedinačne grobnice. Ključno je da za te masovne zločine do danas još nitko kazneno nije odgovarao te da najveći dio njih još nije ni ekshumiran niti označen.Prema dosadašnjim policijskim spoznajama, u Hrvatskoj je trenutadno evidentirano 718 lokacija na kojima je 628 masovnih grobnica te 171 pojedinačna.
Procjenjuje se da sve one kriju gotovo više od 89.000 žrtava, medu kojima su pripadnici vojnih postrojbi Nezavisne Države Hrvatske, civili, žene, djeca, njemački i talijanski vojnici...Najviše je lokacija u Sisačko-moslavačkoj županiji, njih 119, na kojima je evidentirano 108 masovnih i 11 pojedinačnih grobnica, za koje se pretpostavlja da kriju čak 45.000 žrtava! Od svih njih dosad su ekshumirane samo dvije u kojima je pronađeno 15 tijela. Druga je po broju mogućih žrtava Krapinsko-zagorska županija.
U njoj je evidentirana 51 lokacija sa 130 masovnih i šest pojedinačnih grobnica koje kriju oko 12.000 žrtava. U Primorsko-goranskoj upaniji postoji 26 lokacija sa 22 masovne grobnice i 8411 žrtava. Po pet tisuća žrtava krije se na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije te Karlovačke županije. U Karlovačkoj postoji 80 lokacija sa 70 masovnih grobnica, a na rodručiu Grada Zagreba i u Zagrebačkoj županiji ima 39 lokacija sa 36 masovnih grobnica.
Po broju žrtava slijedi Požeško-slavonska županija (21, lokacija, 19 masovnih grobnica, 2390 žrtava), Varaždinska (34 lokacije, 26 masovnih grobnica, 2356 žrtava), Bjelovarsko-bilogorska (110 lokacija, 53 masovne grobnice, 2180 žrtava), Virovitičko-podravska (57 lokacija, 44 masovne grobnice, 1792 žrtve), Splitsko-dalmatinska županij a (30 lokacija, 12 masovnih grobnica, 1239 žrtava), Koprivničko-križevadka županija (16 lokacija i toliko masovnih grobnica sa 1104 žrtve)... Dosad je, međutim, ekshumirana tek 81 grobnica, a u njima je pronadeno 3901 tijelo.
Jedina velika ekshumacija pokrenuta je polutajno još 1991. godine na području maceljske šume te je vrlo brzo zaustavljena kad su iz zemlje počele izlaziti tisuće ostataka ljudskih tijela. Ta je činjenica postala mnogima neugodna, a i iskopani posmrtni ostaci čekali su više od desetljeća da uopće budu pokopani.
Sustavna iskapanja još nema, nego se u pravilu iskapa ona na koju se naiđe pri izvođenju nekih komunalnih i građevinskih radova. No neke su u novije vrijeme iskapane i na temelju indicija. Tako su u studenome 2006. na lokaciji "šuma Bujadnjak" na Petrovoj gori ekshumirani posmrtni ostaci 343 osobe. Prema izjavi sudskog vještaka, a s obzirom na količinu preostalih dijelova ulomaka i fragmenata kostiju, riječ jeo grobnici sa 400 i više tijela. Ili, provedena je ekshumacija na lokaciji "Babina gora" u šumi Krstovači kada su ekshumirani ostaci vise od 40 osoba, dijelovi vojne obude i opreme, žica, čahure i streljiva.
|
« Prethodna | Sljedeća » |
---|